Gönderen Konu: 2009 Vaksa İstanbul Grup Yarışması Sonuçları  (Okunma sayısı 7239 defa)

Çevrimdışı donukefe

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 2
    • Profili Görüntüle
O zaman o bakanlık istanbul elemelerine girecek ekiplerin zeybekle hazırlanmamalarını zeybek ekiplerinin sadece izmir elemelerinden gelebileceğini yazsında bizde çalışmalarımızı ona göre yapalım...

saygılarımla...

Çevrimdışı AFEM ( ANADOLU FOLKLOR

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
Değerli Halk Bilimciler
Değerli uzmanlar ve Değerli yetkililer

Ne diyeceğimi  bilemiyorum fakat elimden  geldiği kadar gerçek duygularımı ifade edeceğimi  belirtmek istiyorum.

Biz amatör bir Dernek olarak 21 yıldır kendi gücümüzle ve  olanaklarımız dahilinde  Türk Halk Oyunlarımıza, Halk Kültürümüze,  Gelenek ve  Göreneklerimizin  yaşatılmasında, korunmasında elimizden geleni yapan,
Uluslararası platformlarda   kimsenin desteğini almadan katıldığı  Festival ve Yarışmalarda Ülkesini temsil eden kısacası  bu güne dek ne bir Devlet kuruluşundan  ve nede bir Belediyeden herhangi bir  destek almadan ayakta kalmanın mücadelesini veren bir kuruluşuz.

Geçenlerde tüm Derneklerimizin   heyecanla beklediği T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve VAKSA 'nın organize ettiği sözde Dernekler arası  Halk Oyunları Yarışmasına katıldık.   

Bu yarışmanın Dernekler arasımı ? yoksa Halk eğitimler, Üniversiteler ve Belediyeler arası bir yarışmamı olduğunu anlayamadık, katılımı sağlamak için  yapılan bir girişim galiba .
Bir tarafta amatör kuruluşlar diğer  tarafta devlet gücünü arkasıan almış kurum ve kuruluşlar. Bunun neresi adil merak ediyorum.

İnanılmaz bir şekilde hayal  kırıklığına uğradık  bu bizim ve diğer Dernek arkadaşlarımızın'da bu güne kadar yaptıkları çalışmalarını  heba etmenin dışında  bir yarışma  olmadığı kanısına vardık. Sayın yetkililer bu durumlardan acaba hiç rahatsız olmadılarmı.

Şahsım adına sormak istiyorum Türkiyede  düzenlenen Halk oyunları yarışmalarının en  ciddi, en seviyeli  ve en kalitelisi olması gereken T.C Kültür bakanlığı ve VAKSA işbirliği ile yapılan organizasyonunuzun  bu derece şaibeli ve insanlarla alay edercesine neticelenmesi sizce normalmi.

Dernegimiz  grubu için için bir şey söylemek istiyorum ben otuz sekiz yıldır bu camiaya hizmet veriyorum ve bu derneğin 21 yıldır başkanlığını sürdürüyorum.
Biz grup olarak ÜSKÜP Yöresi ile katıldık ekibimiz Türkiyenin en iyi ekibidir demiyorum böyle bir iddiamda yok fakat bu ekibi yetiştiren şahıs 70 yaşında Türkiye ye Üsküp yöresini getiren ilk kişi olduğunu çok iyi biliyorum.
Adı Sn. Beyazıt MERT tir. Ne müziklerimizde  ne kıyafetlerimizde  hata yaptırmayacak kadar  bu yöreyi  Türkiyede  en iyi bilen kişidir.

Yapılan değerlendirilmelerde  kendisini uzman sanan  değerli jüri üyeleri bu  özellikleri  hiçe sayarak ekibi tamamen müzik ve giysi konusunda verdikleri puanlarla katletmişlerdir.

Ne yapmak lazım bilmiyorum seçici kurul üyelerine sesleniyorum.
Biz Dernekler Türk Halk Oyunlarını ve müziklerini icra ediyoruz Bulgar veya diğer Ülkelerin  oyunlarını değil  bu nasıl değerlendirmedir nasıl insaftır anlamıyorum  üst düzeyde puan alacak bir grup değildik ama  hakettiğimiz  gerçek puanıda  alamadık diğer katılan derneklerimizin aldıkları puanlarında yanlışlar olduğu düşüncesindeyim ve çok üzülüyorum.

Amaç nedir anlamıyorum  amatör Derneklere uygulanan  bu tavır nedir?
Neden bu yanlışlar yapılıyor sebep nedir. Kalitesiyle organizasyonuyla en üst düzeyde olması gereken bu yarışma için böyle bir düşünceye sahip olmamız bence çok yanlıştır.

Bu tür yarışmalarda eğitim almış belgeli kişilerin olması gerekirdi T.H.O.F ile yapılacak işbirliği ile  seçici kurul üyelerinin Federasyondan temin edilebilmesi daha mantıklı olurdu.

Ama biz kimleriz  kendimizi yırtsak yine aynı yine aynı maalasef Ülkemizde Halk Oyunlarımızın ve Derneklerimizin  bu durumlara düşmesinin sebepleri ortadadır.

Sayın yetkililer uzmanlar Halk Bilimciler biz önümüzdeki yıllarda Bulgaristan'dan
Gürcistan'dan veya Sırbitan'dan  müzisyen ve dansçılar getirerek  yarışmaya  katılacağız o zaman tahmin ediyorum iyi bir derece alırız.

Kimsenin binlerce gençlerimizin ve Derneklerimizin kaderi ile oynama hakkı yoktur düşüncesindeyim susmayacağım ve sonuna kadar mücadelemi devam ettireceğim.

Dernekler birliğinin kurulması ve derneklerimizin bir araya gelebilmesi için daha neler olması gerekiyor merak içerisindeyim.
                           

                           Saygılarımla
                                    Asuman SÜAR