İletisim İcin Tiklayiniz
+ Folklor .Gen.Tr Forum » Halk Oyunları » Yarışma - Gösteri
 2009 Gençlik Merkezleri Yarışma Grupları ve Tarihleri

Kullanıcı Adı: Beni Hatirla
Şifre:
Sayfa: [1]   Yukarı git
Konu: 2009 Gençlik Merkezleri Yarışma Grupları ve Tarihleri  (Okunma Sayısı 2126 defa)
« : 06-02-2009, 14:36 »
Hamdi Alev
Yönetici
*******


Karma 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üye Bilgileri Kayıt No: 1
Kayıt Tarihi: 08-01-2009, 02:50
Nerden:

Mesaj Sayısı: 327


Üyelik Bilgileri
2009 Gençlik Merkezleri Yarışma Grupları ve Tarihleri

Gençlik Merkezleri Arası Türk Halk Oyunları ve Türk Halk Müziği

YARIŞMA TARİHİ - YARIŞMA MERKEZİ - KATILACAK İLLER

21-22 ŞUBAT 2009 KIRŞEHİR
14-15 MART 2009 ESKİŞEHİR
21-22 MART 2009 İSTANBUL
11-12 NİSAN 2009 ANTALYA
18-19 NİSAN 2009 GAZİANTEP
25-26 NİSAN 2009 GÜMÜŞHANE
02-03 MAYIS 2009 MALATYA
23-24 MAYIS 2009 SİVAS

KATILACAK İLLER MÜRAACATLAR SONRASINDA BELİRLENECEKTİR.

GENÇLİK MERKEZLERİ FİNALİ
(13-17 YAŞ GRUBU)

06-07 HAZİRAN 2009
(Yeri Daha Sonra Belirlenecektir.)

GENÇLİK MERKEZLERİ T.H.O.- T.H.M. FİNALİ
(18-24 YAŞ GRUBU)

20-21 HAZİRAN 2009
(Yeri Daha Sonra Belirlenecektir.)


YARIŞMA MERKEZİ VE TARİHİ

21-22 ŞUBAT 2009 - KIRŞEHİR - HALAY
ADANA KOZAN GEN.MRK.
AMASYA GNÇ.MRK.
DIYARBAKIR GNÇ.MRK.
ERZİNCAN GNÇ.MRK.
HAKKARİ ŞEMDİNLİ
HATAY GNÇ.MRK.
MUŞ GNÇ.MRK.
NEVŞEHİR GNÇ.MRK.
NEVŞEHİR GÜLŞEKİR GNÇ.MRK.
TOKAT ZİLE GNÇ.MER.

14-15 MART 2009 - ESKİŞEHİR - ZEYBEK
AFYONKARAHİSAR GNÇ.MRK.
AYDIN GNÇ.MER.
ÇANAKKALE GNÇ.MRK.
DENİZLİ
İZMİR GNÇ.MRK.
KÜTAHYA GNÇ.MRK.
MANİSA GNÇ.MRK.
UŞAK GNÇ.MRK.
YALOVA GNÇ.MRK.

21-22 MART 2009 - İSTANBUL - KARŞILAMA
ANKARA YENİMAHALLE G.M.
BİLECİK GNÇ.MRK
BOLU GNÇ.MER.
BURSA GNÇ.MRK.
ESKİŞEHİR GNÇ.MRK.
İSTANBUL AVCILAR
KIRKLARELİ GNÇ.MRK.
SAKARYA GNÇ.MRK.
SİNOP GNÇ.MRK.
TEKİRDAĞ GNÇ.MRK.
YALOVA GNÇ.MRK.
ZONGULDAK GNÇ.MRK.

11-12 NİSAN 2009 - ANTALYA - DİGER
ANKARA YENİMAHALLE GNÇ.MRK.
ANTALYA GNÇ.MRK.
BALIKESİR GNÇ.MRK.
BURDUR GNÇ.MRK.
ISPARTA GNÇ.MRK
KARABÜK GNÇ.MRK.
KIRŞEHİR GNÇ.MRK.
MERSİN GNÇ.MRK
NİGDE GNÇ.MRK.
TOKAT GNÇ.MRK
TOKAT TURHAL GNÇ.MRK.

18-19 NİSAN 2009 - GAZİANTEP - HALAY
BİTLİS GNÇ.MRK.
HAKKARİ GNÇ.MRK.
K.MARAŞ GNÇ.MRK.
KAYSERİ GNÇ.MRK.
MALATYA GNÇ.MRK.
SİİRT GNÇ.MRK.
ŞANLIURFA GNÇ.MRK.

25-26 NİSAN 2009 - GÜMÜŞHANE - BAR
AGRI GNÇ.MRK.
ARDAHAN GNÇ.MRK.
ERZURUM GNÇ.MRK.
ERZURUM AŞKALE GNÇ.MRK.
GÜMÜŞHANE GNÇ.MRK.
IGDIR GNÇ.MRK.
SİVAS GNÇ.MRK

02-03 MAYIS 2009 - MALATYA - HALAY
ADIYAMAN GNÇ.MRK.
BİNGÖL GNÇ.MRK.
DIYARBAKIR ÇINAR GNÇ.MRK.
ELAZIG GNÇ.MRK.
HAKKARİ YÜKSEKOVA GNÇ.MRK.
KIRIKKALE GNÇ.MRK.
KİLİS GNÇ.MERK.
VAN GNÇ.MRK.

23-24 MAYIS 2009 - SİVAS - HORON
ANKARA GNÇ.MRK.
ARTVİN ARHAVİ GNÇ.MRK.
ARTVİN GNÇ.MRK.
GİRESUN GNÇ.MRK.
ORDU GNÇ.MRK
RİZE GNÇ.MRK.
SAMSUN GNÇ.MRK

30-31 MAYIS 2009 - AMASYA - HORON
ÇANKIRI GNÇ.MRK.
İSTANBUL SULTANTEPE G.M.
TRABZON GNÇ.MRK.
TRABZON MAÇKA GNÇ.MRK.
TRABZON VAKFIKEBİR G..M.

« Son Düzenleme: 23-02-2009, 10:37 Gönderen: Kuleva » Logged
« Yanıtla #1 : 06-02-2009, 14:36 »
Hamdi Alev
Yönetici
*******


Karma 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üye Bilgileri Kayıt No: 1
Kayıt Tarihi: 08-01-2009, 02:50
Nerden:

Mesaj Sayısı: 327


Üyelik Bilgileri
Ynt: 2009 Gençlik Merkezleri Yarışma Grupları ve Tarihleri

GENÇLİK MERKEZLERİ HALK OYUNLARI ETKİNLİKLERİ

AMAÇ :
Kültürümüzün özümsenmesi , halk oyunlarımızın yaşatılması ve yayılması; gençlik merkezi üyelerinin aktif olarak etkinliklere katılmaları, çeşitli illerin gençleri ile tanışıp kaynaşmaları ve ülkelerini yaşayarak tanımaları amaçlanmıştır. Genel esaslar; Etkinlikler 2 ayrı dalda yapılacaktır. a) Düzenlemeli (Sitilize)
b)Düzenlemesiz (Geleneksel)
c) Seyirlik (Dramatize) Halk Oyunlar

Etkinlikler 2 aşamada yapılacaktır. a) Grup Etkinlikleri
b) Final Etkinlikleri
Gençlik Merkezleri arası Halk Oyunları etkinlikleri 2 ayrı yaş grubunda yapılacaktır. 13-17 yaş grubu 18-24 yaş grubu
(13-17 yaş grubundaki oyuncular üst yaş grubunda %50 oranında oynatabilecek olup, 18-24 yaş grubundaki elamanlar alt yaş grubunda oynayamayacaktır.)

Finaller 2 kategoride olacaktır. A Kategorisi B Kategorisi
A kategorisi Final etkinliğine; Gruplarda başarılı olan ekipler katılacaktır.
B Kategorisi Final etkinliğine ; Yeni gelişmekte olan , özelliği bulunan, sıklıkla etkinliklere katılamayan v.b. şartları taşıyan ekipler arasından belirlenen ekipler katılacaktır.
Grup etkinliklerine ilde bulunan tüm gençlik merkezleri ayrı ayrı katılabilecektir
Topluluklar istedikleri yöre ile etkinliklere katılabileceklerdir. Etkinlikler HALAY,HORON, BAR, ZEYBEK, KARŞILAMA ve DİĞER olmak üzere 6 ayrı türde yapılacaktır. Bu türlerin uygulamaları grup ve final şeklinde olacaktır.

A kategorisi Finalinde; (horon, zeybek, bar, karşılama, halay ve diğer gruplarda) gruplarda başarılı olan ekipler katılacaklardır. Ancak etkinliklerde her türün başarılı ekipleri ayrı ayrı belirlenecektir.

B kategorisi Finalinde; yine tüm guruplarda (yine horon, zeybek, bar, karşılama, halay ve diğer gruplarda) seçilen il temsilcisi ekipler bir final merkezinde yer alacaklardır.

Grup ve final etkinliklerinde; Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığınca görevlendirilecek Genel Müdürlük Temsilcisi, Genel Müdürlük Görevlileri yer alacaktır.

GRUP VE FİNAL ETKİNLİKLERİNDE PERFORMANS, GİYSİ, MÜZİK, SAHNELEME, OTANTİK İCRA, JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ DALLARINDA ÖDÜLLER VERİLECEKTİR.

İLDE BULUNAN TÜM GENÇLİK MERKEZLERİ HEM HER İKİ YAŞ GRUBUNDA HEM DE HER İKİ DALDA ETKİNLİKLERE KATILABİLECEKTİR.
Topluluklar kız, erkek veya karma olarak etkinliklere katılabilecektir.

Karma topluluklar birlikte oynadıkları gibi kızlar ayrı, erkekler ayrı olmak şeklinde de oyunları icra edebileceklerdir.Bu durumda toplam oynadıkları oyun sayısı 4’ün altında olmayacaktır.

Her topluluk en az 7 en çok 11 dakikada oyunlarını sergileyeceklerdir.

Topluluklar Final etkinliğine ;
Grupta oynadığı dalda ,grupta oynadığı yöreyle ve oyuncu sayısıyla katılacaklardır.(zorunlu haller hariç)

Sahne ölçüleri 12 metre eninde 18 metre boyunda olacaktır. Bunun dışında özel durumlarda ekiplere bilgi verilecektir.

Düzenlemeli (Sitilize) dalda katılacakl ekiplerde cam deri, naylon çubuk (çırpı), naylon flüt-kaval gibi enstrümanlar kullanılabilecektir.Düzenlemesiz (Geleneksel) dalda katılacaklarda ise kullanılmayacaktır.

Düzenlemeli (Sitilize) Ekiplere eşlik edecek olan müzisyenlerin folklorik tek tip bir giysi giymeleri yeterli olacaktır.(Şalvar, kuşak, gömlek v.b.)

Toplulukların etkinliklere katılım sayıları aşağıdaki gibi olacaktır.

Düzenlemesiz (Geleneksel) ekipler en az 7, en çok 16 oyuncu ile oynayabileceklerdir.

Düzenlemeli (Sitilize) ekipler en az 12 en çok 24 oyuncu ile oynayabileceklerdir.

Her iki dalda da belirlenen sınırlar üstünde oyuncu ile sahnede olunmayacaktır. (oyun alanı içinde)

Ekipler ayrı ayrı elemanlardan oluşturulacak (Düzenlemeli ayrı düzenlemesiz ayrı)

Her iki dalda da ekipler sahnede oynarken oyun alanı dışına çıkarak giysi değiştirmeyeceklerdir. Ancak oyun alanı içinde belirtilen oyuncu sayılarına sadık kalmak şartıyla faklı elemanları sahneye sokabileceklerdir.

Topluklar iki dalda en az 4, en çok 10 oyun oynayacaklardır.

Ekiplere eşlik edecek olan müzisyen sayıları düzenlemeli (sitilize) ekipler için en az 4 en çok 8 olacaktır. Düzenlemesiz (Geleneksel) ekipler için ise en az 1 en çok 6 olacaktır. (Şefler bu sayıya dahil değildir.)

Sorumlu idareciler Gençlik Merkezleri üye kimliklerini ve nüfus cüzdanlarını beraberlerinde getirecek ve yarışma öncesi kimlikleri değerlendirme masasına teslim edeceklerdir.

Etkinliğe katılacak olan topluluk üyelerinin yarışma tarihinden en az 4 ay önceden Gençlik Merkezine üye olmaları şarttır.

KKTC Gençlik ve Spor Bakanlığı; Gençlik Merkezleri Halk Oyunları Finali etkinliğine bir gençlik merkezi topluluğunu gösteri ekibi olarak gönderebileceklerdir .

Gençlik Merkezleri; aşağıda belirtilen isim levhalarını etkinliklere getirecekler, seremonide ve yarışma süresince bu levha ilgili merkez üyelerince sahnede tutulacaktır.

İller hangi ekiplerle etkinliklere katılacağını zamanında Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığına bildirilecektir. Zamanında başvuruda bulunmayan illerin ekipleri gruplara çağrılmayacaktır.

EKİPLER OYNAYACAKLARI OYUNLARI ADLARINI LİSTE HALİNDE (HER EKİP İÇİN AYRI AYRI) TEKNİK TOPLANTIYA GETİRİP GENEL MÜDÜRLÜK TEMSİLCİSİNE TESLİM EDECEKLERDİR. LİSTEDE İLİN ADI OYUN YÖRESİ VE HANGİ OYUNLARIN HANGİ SIRAYLA OYNANACAĞI BELİRTİLECEKTİR. AYRICA OYUN EĞİTMENLERİNİN ADI SOYADI DA BU LİSTEDE YER ALACAKTIR.

EKİPLER BİLİNEN REPERTUARLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPARAK YÖRELERİNDE VAR OLAN VE AZ KULLANILAN OYUNLARA YER VERDİĞİ TAKDİRDE JÜRİ DEĞERLENDİRMELERİNDE ETKİLİ OLACAKTIR.

DÜZENLEMESİZ (GELENEKSEL) EKİPLER CD VE KASETLE OYNAMAYACAK MUTLAKA CANLI MÜZİK KULLANILACAKLARDIR. DÜZENLEMELİ (SİTİLİZE) EKİPLER İSE İSTERLERSE CD VEYA KASET İLE OYNAYABİLECEKLERDİR.

Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Arsiv
Powered by SMF 1.1.8 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Copyright © 2008 Folklor / Halk Oyunları
Folklor | Halk Oyunları | Folklor Resimleri | Halk Oyunları Muzikleri | Halk Oyunları Videoları
Bu Sayfa 0.116 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu

Google ve orumceklerin son ziyareti 19-05-2017, 16:14