İletisim İcin Tiklayiniz
+ Folklor .Gen.Tr Forum
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla
Şifre:
  İletileri Göster
Sayfa: [1]
1  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 18. Türkiye Halk Dansları 2010 Vaksa İstanbul Grup Yarışması Sonuçları : 13-03-2010, 22:06
Her sene olduğu gibi adaletsiz bir yarışma oldu. Birinci olan Yedirenk ekibi gerçekten mükemmeldi. Fakat puanı daha yüksek olmalıydı.

Ben anlamıyorum bu insanları emek çalanlara yazıklar olsun diyorum.

Keşan ekibinde 1 kişi yere düştü bekledi kalktı sonda selamda bariz hata vardı dalgalanmalar vs. hatalar gırla ama aldığı puana bakın...

Sonda bir hatası olan Kağıtspor'un aldığı puana bakın...

Geçen sene de aynı şeyler oldu bu sene de. Yazık yani... Verilen emeklere mi yanalım harcanan paralara mı?
2  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 18. Türkiye Halk Danları ( 2010 Vaksa ) Grup Tarihleri ve Katılımcı Listesi : 11-03-2010, 23:55
İstanbul elemeleri Prova ile yarışma aynı gün yani cumartesi olacak çok kötü ya aynı gün prova almak...
3  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2010 M.E.B Halk Oyunları Bursa Grup Yarışması Sonuçları : 10-03-2010, 10:54
Çok kötü ekipler vardı bu sene. Sahnede dökülen dökülene illerdeki yarışmalarda bundan daha kötü müydü acaba ekipler?

78 puan nedir ya ? Yalova Artvin ve Kocaeli Gazi Lisesi ilde rakipsizdi sanırım ilde.

Stilize dalda Kartepe Üsküp en beğendiğim ekip oldu.

Tekirdağ 'ın belkide 6-7 figür hatasını ben gördüm. Oyuncunun boyun bağı yere düştü. Tüm oyuncular neredeyse sürekli yerdeki parçaya baktılar. Uyum kötüydü. Resmen katliam vardı ve Edirne oynayana kadar bu ekip birinci gidiyordu.

Tekirdağ'ın bu oyunla birinci olamayacağı için Edirne de hatasız oynadığı için birinci oldu.

Geleneksel yarışmalarına hiç değinmek istemiyorum zaten...
4  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 18. Türkiye Halk Danları ( 2010 Vaksa ) Grup Tarihleri ve Katılımcı Listesi : 10-03-2010, 10:47
Bu sene katılacak ekiplere başarılar dilerim. İnşallah geçen seneki kötü değerlendirme bu sene olmaz...

Buarada yarışma ve prova saatleri belli oldu mu? Bilen varsa yazabilir mi?
5  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2010 M.E.B Halk Oyunların Kocaeli İl Yarışması Sonuçları : 09-03-2010, 00:56
Öyle birşey yok bizim ekip katıldı hatta katılım parası biz aldık
6  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2010 M.E.B Halk Oyunların Kocaeli İl Yarışması Sonuçları : 25-02-2010, 02:41
Katılım payı derken?
7  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / 2010 THOF Kocaeli İl Yarışma Tarihi Kesinleşti : 19-02-2010, 12:25
2010 THOF Kocaeli İl Yarışması 21 Mart Pazar günü Atatürk Kapalı Spor Salonunda yapılacaktır...

Provalar ise 20 Mart Cumartesi Saat 18:00 dan sonra yapılacaktır...
8  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2010 M.E.B Halk Oyunların Kocaeli İl Yarışması Sonuçları : 19-02-2010, 12:21
Çok adil ve düzgün bir yarışma oldu. Katılan ekipleri tebrik ediyorum. Sanırım herkes adaletten memnundu. Yalnız dikkatimi çeken en büyük olay artık halkoyunlarında erkeklerin pek fazla katılımı olmuyor sanırım. Ekiplerin çoğu kız ekibiydi
9  Halk Oyunları / Video - Fotoğraf / Ynt: Halk Oyunları Görsel Eğitim Seti : 16-04-2009, 21:26
Linkte sorun var sınırlı indirim diyor...
10  Halk Oyunları / Yöreler / Ynt: KOL BASTI ARAŞTIRMASI : 12-04-2009, 01:33
Siz öyle biliyorsunuz benim okuduğum bir yazıyı da aynen aktarayım;

Kolbastı Hoptek Faroz Oyunu

Otantik adı “Trabzon Kolbastısı” olan ve günümüzde “hoptek” ya da “faroz oyunu” olarak bilinen, kimilerine göre de “Serseri oyunu” iddiası ile yakıştırma yapılan bu oyun geleneğimiz nereden gelmektedir?

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Beden eğitimi ve Spor Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ergin Ersen, 1.Karadeniz Oyunlarının bu oyunla açılışını yapmak üzere görev alıp yoğun bir çalışma temposunda bulundular ve akabinde, Trabzon’un kendine özgü bu oyununu bir koreografi ile kız ve erkek öğrencilerden oluşan 200 kişilik bir genç gurupla modernize edilmiş bir tarzda oyunu sergilediler.

Tarihçesi:

Başkan Ersen, konu ile ilgili çeşitli basın bültenlerine de "Trabzon Kolbastısı oyun tarihi 68 yıl önceye dayanır. Trabzon'da 68 yıl önce kaçak sigara, içki içilen ve satılan yerlere kolluk kuvvetleri tarafından baskınlar düzenlenirdi. Kaçak sigara, alkol içenlere ceza verilir ve böylesi durumlarda da kolcular bazı baskınlar yapardı. Özellikle Faroz Mahallesi'nde bir araya gelen insanlar, kolcular geldikleri zaman ayağa kalkar ve bir oyun oynamaya başlarlardı. Bu oyun o dönemlerden kaldı. Kolbastı Trabzon'un Faroz sahillerinde başladı, mahalle düğünlerinde yeşerdi. 1980'lerden sonra Trabzon geneline yayılmıştır. Trabzonspor'un oynadığı maçların devre aralarında ve devrenin başlangıcında marka haline geldi. Ondan sonrada hızla yayılmaya başladı." Diyerek oyunun tarihsel sürecini kendilerince dile getirdiler.

2/4 ritminde oynanılan oyun kimilerine göre bir Ukrayna Halk Oyunu olan Hopak ile ilişkilidir.
11  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2009 Üniversiteler Arası Halk Oyunları Yarışması Horonlar Grup Birinciliği : 11-04-2009, 17:05
Ankara Üniversitesi 1. oldu.
Kocaeli Üniversitesi 2.

Stilize dal finalistleri bu iki ekip...

(not: ekipler çok kötüydü bunlar dahil...)
12  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2009 Vaksa İstanbul Grup Yarışması Sonuçları : 23-03-2009, 22:42
Öncelikle yarışmanın yapıldığı salonun bu organizasyona hiç yakışmadığını söyleyerek başlamak istiyorum.
Vaksa yarışmasının yeni kriterlerini gördüğümde işte gerçekten iyi ekiplerin çıkacağı ekiplerin sadece oyunlarla değil ekstradan verilen 10 puanı alabilmek için kostüm ve müzik puanları için daha çok çalışacağı ve özen göstereceği figür hatalarının çokta önemli olmadığı coşku ve görselliğe önem verilecek gerçek bir yarışma olacağı için çok heyecanlanmıştım. jürilerin de bu sayede değişebileceğini düşünmüştüm ama hiçbirşeyin değişmediği kulislerin iş yaptığı gereksiz saçma bir yarışmanın daha geçtiğini gördük. Herkes kimlerin hakettiğini çok iyi biliyor.

Aylarca çalışmalar sonucunda bu kadar kolay emekleri harcamak hiçte yakışmadı. MEB adil değil, Federasyon adil değil, VAKSA adil olur dedik o da aynı...

İnsanı bu işlerden soğutuyorlar. Aslında ekipler birlik olacak katılmayacak yarışmalara o zaman düşünsün organizasyonları üstlenenler... Belki de sendika zamanı gelmiştir. Sonuçta yüzlerce ekmek yiyen insan var bu işlerden...
Sayfa: [1]
Arsiv