İletisim İcin Tiklayiniz
+ Folklor .Gen.Tr Forum
Kullanıcı Adı: Beni Hatirla
Şifre:
  İletileri Göster
Sayfa: [1] 2
1  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / 2010 MEB STİLİZE DAL TÜRKİYE FİNALİ : 17-04-2010, 16:07
Olarak yarışılıcak il ağrı'dır.
2  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / 2010 MEB GELENEKSEL DAL TÜRKİYE FİNALİ : 14-04-2010, 21:37
Olarak yarışılacak il bursa inegöl de yarışılacaktır. Tarih 29- 30 Mayıstır. Gözlemleyebildiğim en güzel kız topluluklarından biriside bursa yöresi sergileyen 16 kişilik ekiptir.
3  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2010 üniversiteler arası halk oyunları yarışması gruplandırma ve sonuçları : 29-03-2010, 20:27
Öncelikle kategori Karşılamalar olarak yapılmadı, diğerleri olarak yapıldı.. Evet haklısınız bi kırklareli ekibi ile erzurum ekibinin yarışması abes oluyor.. Barları neden halaylara vermiyorlar onu da anlamış değilim, daha anlamlı olur kanısındayım..


Evet çok doğru bir yaklaşım Zonguldağı karşılamaya çekmişler oda bir garip zaten....
4  Halk Oyunları / Yöreler / Ynt: Afyon Erkek Giysileri : 29-03-2010, 20:20
Güzel bilgi teşekkürler.
5  Halk Oyunları / Yöreler / Ynt: ZEYBEK : 29-03-2010, 20:18
Bursa tabii..
6  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / THOF SİZCE : 21-03-2010, 17:15
Bence Doğu tarafındaki illeri seçmesinler çünkü öyle iller geliyorki bazı iller gelince böyle yolculuklar 24 saat sürüyor. Umarım Batı Bölgelerimizden bir il çıkar. Nasip kısmet tabii birde her bölgemizden bir hakem olursa çok iyi olur sayın THOF bir bölgeden 2-3 hakem olunca bazı ekiplerimiz yanlış anlıyor. Karadeniz bölgesi 1 hakem Doğu bölgesi 1 hakem İç anadolu 1 hakem gibi olsa artarsa eğer batıdan Anadoludan hakem seçimi yapmanızı talep ediyorum. SAYIN THOF ! Umarım böyle olur bu senede.
7  Halk Oyunları / Video - Fotoğraf / Ynt: Bursa yöresinden 1 kaç video : 21-03-2010, 16:56
<a href="http://www.youtube.com/v/e-a9_BZeU4A" target="_blank">http://www.youtube.com/v/e-a9_BZeU4A</a>
8  Halk Oyunları / Video - Fotoğraf / Ynt: Bursa yöresinden 1 kaç video : 21-03-2010, 16:54
<a href="http://www.youtube.com/v/iVJULHyyXok" target="_blank">http://www.youtube.com/v/iVJULHyyXok</a>
9  Halk Oyunları / Video - Fotoğraf / Bursa yöresinden 1 kaç video : 21-03-2010, 16:52
<a href="http://www.youtube.com/v/yZc5yOIJmVs" target="_blank">http://www.youtube.com/v/yZc5yOIJmVs</a>
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Youtube dan sorunsuz video izleyebilmek.. : 21-03-2010, 16:46
Bakın benden size bir başka tavsiye

1-) GOOGLE' A GİR
2-) ktunnel YAZ
3-) İlk linke TIKLA
4-) En aşağıya git bakın orada  BEGİN BROWSİNG var oraya TIKLA
5-) İşte oldu bile ....11  Halk Oyunları / Yöreler / BURSA YÖRESİ : 21-03-2010, 15:16
BURSA ERKEK KOSTÜMÜ
Basa Giyilenler 1. Takke: 2 çesittir. a) Bordo, kahverengi ve mavinin hakim oldugu renk ve islemeleri olan takke. El dokumasi ve üzeri boncuklarla islidir. b) Beyaz, kahve rengi ve tepesi iri boncuklarla süslü takke. 2. Oyali yazma: Takkenin etrafina sarilan iri dag oyali yazmalardir. Bedene Giyilenler 1. Gömlek: 2çesittir. a) Günlük kullanilan siyah-beyaz çizgili gömlek. b) Bayramlarda, dügünlerde ve özel günlerde giyilen yesil, kirmizi, sari renklerin hakim oldugu çizgili gömlek. 2. Aba potur: Genelde kahverengi ve siyah rengin hakim oldugu sayak kumastan yapilan bir pantolon türüdür. 3. Aba yelek: Kahverengi ve siyah renklerinin hakim oldugu sayak kumastan yapilmis bedene giyilen bir giysidir. Poturun içine sokulur. Iki cebi vardir. Sag cebe nisanlilik döneminde damat kesesi takilir. 4. Kozali kusak: Siyah rengin hakim oldugu alacali bir rengi olan el tezgahlarinda dokunmus uç kisimlari kozali bir kusaktir. Poturun üstüne bele sarilir. 5. Kolon: Bordo, kahverengi renklerin hakim oldugu el tezgahlarinda dokunmus uçlarinda püskülleri olan bir parçadir. Sol taraftan sarkacak sekilde kusagin üstüne baglanir. 6. Yaglik: Damat adayina gelin tarafindan nisanda verilir. Uçlari islemelidir. Kozali kusagin üzerine iki kat halinde sokulur. 7. Çoban sali: Yine kahverengi va beyaz renklerin hakim oldugu el tezgahlarinde dokunmus bir saldir. Bölge hayvancilikla ugrastigi için yaylaya giderken ihtiyaci olan yiyeceklerini iki arsin uzunlugundaki bu sala koyar. Sol omuza atilan bu salin öne gelen ucu dügümlenir. Ayaga Giyilenler 1. Karçin: Ayaga çorap seklinde giyilen yünden yapilmis dize kadar çekilen bir parçadir. Bogaz kismi katlanarak kullanilir. 2. Çarik: Kadin çariginin aynisidir.


BURSA KADIN KOSTÜMÜ

Basa Giyilenler 1. Fes: Yörede 4 çesit fes kullanulir. a) Alpoot: Harmanalan, Akbiyik ve Alpoot köylerinde görülür. b)Boncuklu fes: Bu fes genelde bazi ile beraber kullanilir. Örnekleri daha çok Sorkun (Sorgun) ve Kocakavak köylerinde görülür. c)Oyali fes :Belören ve Seferi isiklar köylerinde görülür. d)Mustafamli fes: Orhaneli'nin bütün dag köylerinde görülür. Genellikle dügünlerde gelinler bu fesi giyerler. 2. Al bazi: 90cm eninde kare bir bas örtüsüdür. Üzeri pullarla kaplidir. Bedene Giyilenler 1. Fistan: El tezgahlarinda pamuk veya keten ipliginden dokunmus rengi beyaz bir dokumadan yapilir. Boydan elbisedir. Ön etek uçlari islidir. Günümüzde pazen veya bastola (yörede kullanilan bir kumas çesidi) ile yapilir. 2. Salvar: Donda denir. El tezgahlarinda pamuk veya keten ipliginden dokunmus, beyaz renkli bir dokumadan yapilir. Paçalarinin etrafi renkli ipliklerle islidir. 3. Siktirma: Kapatma, içerik yada iç yelekte denir. Fistanin üzerine giyilir. Gögüs kismi islidir. 4. Üçetek: Diger adi zibindir. Kirmizi, siyah, bordo, yesil, lacivert renkteki keten kumastan yapilir. Iç kismi pamukludur. Basmadan astar geçirilir. Ön paçalari kisadir. Arka paçalarin alt kismi sutasi, pul, igne ile örme dantelden motifler islenir. Kollari eli örtecek kadar uzun ve kol agizlari yirtmaçlidir. Kol uçlarinin iç kismina basma veya düz kumastan astar geçirilir. Gelinler için tamamen sim isli yaprak motifli üçetekler vardir. 5. Arkalik: Kare biçiminde etrafindan kozali püsküller sarkan bir kusaktir. Bele baglanir. Zemininde genelde siyah renk hakimdir. Yünden dokunur. Ebadi yaklasik 1m karedir. 6. Futa (Peskir): El tezgahlarinda yün ipliklerle dokunur. Gelin olacak her genç kiz baba evinde kendi peskirini isler. Islenen motifler köyden köye farklidir. Yasli kadinlarin kullandigi daha sade ve günlük peskir türündendir. En çok bilinen peskir ayva göbegini andiran motifli olanidir. Bundan baska önü pul isli ve keseli peskirlerde vardir. 7. Dizge: Yün iplikten el tezgahlarinda dokunur. Uçlari tiftik veya keçe kili tongurdaklar ve mavi boncuklarla süslüdür. Bele sarilarak hem kozali kusagi hem de peskiri tutmasi saglanir. Ayrica dagda ve tarlada ip vazifesini görür. 8. Güdük (Cepken): En üste giyilir. Bordo, mavi, lacivert, yesil, patlican moru ve kirmizi renklerde divitin kumastan yapilir. Içine düz yada kareli kumastan astar geçirilir. Astarla divitin arasina pamuk yerlestirilerek her taraftan baklava dilimi sekli verilerek dikilir. Ayaga Giyilenler 1. Çorap: Genellikle kirmizi rengin hakim oldugu çift kat yünden örülmüs ve motifleriyle yörük özelligi tasiyan çoraplar görülür. 2. Çarik: Ham deriden ve manda gönünden yapilan bir çesit ayakkabidir.


12  Halk Oyunları / Yöreler / AŞAĞIDAKİ YÖRELERDEN.... : 21-03-2010, 15:08
Lütfen işaretledikten sonra yorum yapmayı unutmayın.


Benim tercihim Bursa Yöresi' dir çünkü .. . .. . gibi mesela.

13  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: 2010 M.E.B Halk Oyunları Zonguldak İl Yarışması Sonuçları : 21-03-2010, 14:56
Adil bir yarışma sergilenmiştir. Ama orada gençlerde zonguldak endüstri meslek lisesini de yazmaları gerekirdi. Onlarda yarışmışlardı lakin isimleri geçmemiş. İlgilenenlere duyurulur.
14  Halk Oyunları / Müzikler / Ynt: Bursa Yöresi Müzikleri : 12-02-2010, 19:20
Lütfen linki yenileyin kırık hata veriyor.
15  Halk Oyunları / Yarışma - Gösteri / Ynt: meb il yarışmaları tarihleri (belli olanlar) : 03-02-2010, 21:27
izmir'de nerde olacak yarışma,bilen var mı?


Genelde geçen sene nerede olduysa orada oluyor. Ama duruma göre değişir. Nadir olur oda.
Sayfa: [1] 2
Arsiv
Powered by SMF 1.1.8 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Copyright © 2008 Folklor / Halk Oyunları
Folklor | Halk Oyunları | Folklor Resimleri | Halk Oyunları Muzikleri | Halk Oyunları Videoları
Bu Sayfa 0.087 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu

Google ve orumceklerin son ziyareti 20-05-2019, 02:43